Chemi-Con EKMA350ELL4R7MD07D
Part No.:
EKMA350ELL4R7MD07D
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
EKMA350ELL4R7MD07D Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KMA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)