Chemi-Con EKHS451VSN471MA35S
Part No.:
EKHS451VSN471MA35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
EKHS451VSN471MA35S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KHS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.69 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.4167 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.476" (37.50mm)