DINKLE Corporation USA EK508A-03P
Part No.:
EK508A-03P
Description:
TERM BLK 3POS 5.08MM SCRW PLG
Shipping
EK508A-03P Information
Series:
EK508A
Positions Per Level:
3
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Mating Orientation:
45° (135°) Angle with Board
Current:
20 A
Voltage:
300 V