Chemi-Con EGPA800ELL681ML35S
Part No.:
EGPA800ELL681ML35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL TH
Shipping
EGPA800ELL681ML35S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
GPA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
44mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
1.548 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.58 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.437" (36.50mm)