Panasonic Electronic Components EEU-FR1H100H
Part No.:
EEU-FR1H100H
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
EEU-FR1H100H Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
FR-A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
137.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
250 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)