Panasonic Electronic Components EEU-FR1C221H
Part No.:
EEU-FR1C221H
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
EEU-FR1C221H Information
Series:
FR-A
Packaging:
Bulk
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
318.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
455 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)