Panasonic Electronic Components EEU-FM1H560H
Part No.:
EEU-FM1H560H
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
EEU-FM1H560H Information
Series:
FM-A
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
283.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
405 mA @ 100 kHz
Impedance:
140 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)