Panasonic Electronic Components EEU-FM1A221B
Part No.:
EEU-FM1A221B
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
EEU-FM1A221B Information
Series:
FM-A
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
318.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
455 mA @ 100 kHz
Impedance:
130 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)