Panasonic Electronic Components EEU-FC2A5R6H
Part No.:
EEU-FC2A5R6H
Description:
CAP ALUM 5.6UF 20% 100V RADIAL
Shipping
EEU-FC2A5R6H Information
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
4.1 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)