Panasonic Electronic Components EEU-FC1H120H
Part No.:
EEU-FC1H120H
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
EEU-FC1H120H Information
Series:
FC
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
87.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
135 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.3 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)