Panasonic Electronic Components EEU-FC1H120
Part No.:
EEU-FC1H120
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
EEU-FC1H120 Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
87.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
135 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.3 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)