Panasonic Electronic Components EEU-FC1E390H
Part No.:
EEU-FC1E390H
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
EEU-FC1E390H Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
FC
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
113.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
175 mA @ 100 kHz
Impedance:
800 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)