Panasonic Electronic Components EEU-FC1A820H
Part No.:
EEU-FC1A820H
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
EEU-FC1A820H Information
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency:
175 mA @ 100 kHz
Impedance:
800 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)