Panasonic Electronic Components EEU-FC1A151B
Part No.:
EEU-FC1A151B
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
EEU-FC1A151B Information
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
188.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
290 mA @ 100 kHz
Impedance:
350 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.579" (14.70mm)