Panasonic Electronic Components EEU-FC0J271H
Part No.:
EEU-FC0J271H
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
EEU-FC0J271H Information
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
188.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
290 mA @ 100 kHz
Impedance:
350 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)