Panasonic Electronic Components EEU-FC0J271B
Part No.:
EEU-FC0J271B
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
EEU-FC0J271B Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
FC
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
188.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
290 mA @ 100 kHz
Impedance:
350 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.579" (14.70mm)