Panasonic Electronic Components EEE-HB1E6R8SR
Part No.:
EEE-HB1E6R8SR
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD
Shipping
EEE-HB1E6R8SR Information
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
42.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)