Panasonic Electronic Components EEA-GA1HR22B
Part No.:
EEA-GA1HR22B
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Shipping
EEA-GA1HR22B Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
GA-A
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.565 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)