Panasonic Electronic Components EEA-FC1C270
Part No.:
EEA-FC1C270
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
EEA-FC1C270 Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
78 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
120 mA @ 100 kHz
Impedance:
950 mOhms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)