Panasonic Electronic Components EEA-FC1C150H
Part No.:
EEA-FC1C150H
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
EEA-FC1C150H Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
42.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
65 mA @ 100 kHz
Impedance:
2 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)