Panasonic Electronic Components EEA-FC1A820B
Part No.:
EEA-FC1A820B
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
EEA-FC1A820B Information
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
200 mA @ 100 kHz
Impedance:
450 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)