Panasonic Electronic Components EEA-FC0J270H
Part No.:
EEA-FC0J270H
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 6.3V RADIAL TH
Shipping
EEA-FC0J270H Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
FC
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
42.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
65 mA @ 100 kHz
Impedance:
2 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)