Panasonic Electronic Components EEA-FC0J270B
Part No.:
EEA-FC0J270B
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 6.3V RADIAL TH
Shipping
EEA-FC0J270B Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
42.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
65 mA @ 100 kHz
Impedance:
2 Ohms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)