DINKLE Corporation USA ED500V-03P
Part No.:
ED500V-03P
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Category:
Wire to Board
Package:
Description:
TERM BLK 3POS 5.00MM SCRW PLG
Shipping
ED500V-03P Information
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Series:
ED500V
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Levels:
1
Positions Per Level:
3
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation:
Horizontal with Board
Current:
16 A
Voltage:
300 V