Panasonic Electronic Components ECE-A1HKA010B
Part No.:
ECE-A1HKA010B
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
ECE-A1HKA010B Information
Series:
KA
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency:
17 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)