Panasonic Electronic Components ECE-A1EKA330I
Part No.:
ECE-A1EKA330I
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
ECE-A1EKA330I Information
Series:
KA
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
110.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)