Panasonic Electronic Components ECE-A1CKS330B
Part No.:
ECE-A1CKS330B
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
ECE-A1CKS330B Information
Series:
KS
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
60 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)