Panasonic Electronic Components ECE-A0GKS470B
Part No.:
ECE-A0GKS470B
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL TH
Shipping
ECE-A0GKS470B Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
34 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)