Panasonic Electronic Components ECE-A0GKA221
Part No.:
ECE-A0GKA221
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL TH
Shipping
ECE-A0GKA221 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
KA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
82 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
139.4 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)