Panasonic Electronic Components ECA-2DHG2R2I
Part No.:
ECA-2DHG2R2I
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Shipping
ECA-2DHG2R2I Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
NHG-A
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
37.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)