Panasonic Electronic Components ECA-2DHG2R2B
Part No.:
ECA-2DHG2R2B
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Shipping
ECA-2DHG2R2B Information
Series:
NHG-A
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
37.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)