Panasonic Electronic Components ECA-2CM4R7I
Part No.:
ECA-2CM4R7I
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Shipping
ECA-2CM4R7I Information
Series:
M-A
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
78 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
132.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)