Panasonic Electronic Components ECA-2CM3R3B
Part No.:
ECA-2CM3R3B
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Shipping
ECA-2CM3R3B Information
Series:
M-A
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
112.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)