Panasonic Electronic Components ECA-2AHG3R3B
Part No.:
ECA-2AHG3R3B
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Shipping
ECA-2AHG3R3B Information
Series:
NHG-A
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
31 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
62 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)