Panasonic Electronic Components ECA-1JHG470E
Part No.:
ECA-1JHG470E
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
ECA-1JHG470E Information
Series:
NHG-A
Packaging:
Bulk
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
180 mA @ 100 kHz
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)