Panasonic Electronic Components ECA-1JHG330I
Part No.:
ECA-1JHG330I
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
ECA-1JHG330I Information
Series:
NHG-A
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
200 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)