Panasonic Electronic Components ECA-1HEN4R7
Part No.:
ECA-1HEN4R7
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
ECA-1HEN4R7 Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
51 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)