Panasonic Electronic Components ECA-1HEN3R3
Part No.:
ECA-1HEN3R3
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
ECA-1HEN3R3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
GA-A (Bi-polar)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
42.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)