Panasonic Electronic Components ECA-1CM331BJ
Part No.:
ECA-1CM331BJ
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
ECA-1CM331BJ Information
Series:
M-A
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency:
595 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)