Panasonic Electronic Components ECA-0JM331I
Part No.:
ECA-0JM331I
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
ECA-0JM331I Information
Series:
M-A
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency:
510 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)