DINKLE Corporation USA EC381V-07P
Part No.:
EC381V-07P
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLK 7POS 3.81MM SCRW PLG
Shipping
EC381V-07P Information
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Series:
EC381V
Packaging:
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
7
Positions Per Level:
7
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
14A
Voltage - IEC:
320 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
14-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.2-1.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C