Sullins Connector Solutions EBC44HETH
Part No.:
EBC44HETH
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.100
Shipping
EBC44HETH Information
Number of Positions:
44
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C