EB-870A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EB-870A |
| Manufacturer | TSI (Transystem Inc) |
| Series | - |
| Package/Case | 28-SMD Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | Navigation |
| Protocol | GLONASS, GPS, GNSS |
| Modulation | - |
| Frequency | 1.575GHz, 1.602GHz |
| Data Rate | 115.2kbps |
| Power - Output | - |
| Sensitivity | -165dBm |
| Serial Interfaces | UART |
| Antenna Type | Antenna Not Included |
| Utilized IC / Part | MT3333 |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 2.8V ~ 4.3V |
| Current - Receiving | - |
| Current - Transmitting | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "EB-870A" in Silicon Labs EB-870A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.