Chemi-Con E91F451VSN471MA65U
Part No.:
E91F451VSN471MA65U
Description:
CAP ALUM 450V POLAR
Shipping
E91F451VSN471MA65U Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
178mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.004 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.657" (67.50mm)