Chemi-Con E91D401VND222MBA0U
Part No.:
E91D401VND222MBA0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 400V POLAR
Shipping
E91D401VND222MBA0U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U91D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
42mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
7.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
10.153 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
4.035" (102.50mm)