Chemi-Con E36D630HPN184MEE3U
Part No.:
E36D630HPN184MEE3U
Description:
CAP ALUM 180000UF 20% 63V SCREW
Shipping
E36D630HPN184MEE3U Information
Capacitance:
180000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
21.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
29.988 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
5.625" (142.88mm)