Chemi-Con E32D500CPN104MDA5U
Part No.:
E32D500CPN104MDA5U
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Shipping
E32D500CPN104MDA5U Information
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
31.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
35.2016 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.125" (28.58mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
4.125" (104.78mm)