Samtec Inc. DW-31-10-L-T-275
Part No.:
DW-31-10-L-T-275
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-31-10-L-T-275 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
93
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.445" (11.303mm)
Length - Stack Height:
0.275" (6.985mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)