Samtec Inc. DW-16-14-S-S-1040
Part No.:
DW-16-14-S-S-1040
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Shipping
DW-16-14-S-S-1040 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height:
1.040" (26.416mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)