Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DT 3617-1 |
| Manufacturer | Columbia Research Laboratories Inc |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active |
| Pattern Type | Shear/Torque |
| Strain Range | - |
| Resistance | 1 kOhms |
| Resistance Tolerance | ±2% |
| Length - Active | - |
| Length - Overall Pattern | - |
| Length - Overall | 0.56" (14.2mm) |
| Width - Active | - |
| Width - Overall Pattern | - |
| Width - Overall | 0.56" (14.2mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
The following parts include "DT 3617-1" in Silicon Labs DT 3617-1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.